Twoja firma ma nową stronę internetową, ale nie możesz jej znaleźć na Google? Sprawdź kilka naszych podpowiedzi co może być nie tak.

1. Czy Twoja strona jest skończona i włączona?

W przypadku, gdy Twoja strona nie została jeszcze skończona jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że osobą kodująca stronę nie włączyła jej jeszcze od frontu. Developerzy pracują też często na swoich tymczasowych serwerach, a dopiero na koniec przenoszą strony na poprawne miejsce, które jest połączone z Twoją domeną. Jeśli w wykupionym pakiecie jest podstawowe pozycjonowanie firma może dodać Twoją stronę do bazy Google co przyspieszy pojawienie się strony w wyszukiwarce, lecz nie gwarantuje to miejsca na pierwszej stronie (jeśli strona nie jest dodana do Google manualnie, będzie ona dodana z czasem, automatycznie, gdy skrypty Google wpadną na Twoją stronę przez przypadek).


2. Czy Twoje produkty są popularne i jest ich dużo na Google?

Jeśli sprzedajesz na przykład zabawki dla dzieci to musisz się zmierzyć z gigantyczną konkurencją. Firmy, które są na rynku dłużej lub takie, które mają sklep stacjonarny będą się pojawiać dużo wyżej. Im większy, starszy i bardziej zaufany i rozpoznawalny sklep tym wyżej będzie on na Google. Jeśli nie masz unikalnego produktu, o który klienci będą „pytać” Google to Twoja strona bez płatnego pozycjonowania i reklam nie będzie wysoko w wyszukiwarkach. 


3. Czy nazwa Twojej firmy jest złożona z popularnych i zwykłych słów codziennego użytku? Załóżmy, że sprzedajecie torebki, a firma nazywa się Your Best Bag LTD – znalezienie Waszej strony wpisując frazę „your best bag” graniczy z cudem. W Internecie jest mnóstwo stron z artykułami czy blogami, które mają to sformułowanie w sobie i nie mają nic wspólnego z Waszą stroną czy nawet sklepem z produktami. Najlepiej w nazwach używać wymyślonych słów lub skrótów, nazw własnych (jak imiona czy nazwiska) lub niestandardowych połączeń słów (np. Red Tree) – prawdopodobieństwo wystąpienia takiej frazy na cudzych lub konkurencyjnych stronach wtedy bardzo maleje, co polepsza państwa pozycję w wyszukiwarce. 


4. Czy w frazie, którą wpisujesz jest nazwa Twojego miasta?

Prowadząc lokalny biznes warto sprawdzić, czy tekst na stronie zawiera nazwę miasta, w którym świadczysz usługi. Dużo wyżej na Google będzie Twoja strona, jeśli wpiszesz „fryzjer dziecięcy Manchester” niż jak wpiszesz samo „fryzjer dziecięcy”. Trzeba się jednak liczyć z konkurencją, która nie śpi i też działa nad dobrą pozycją. Warto wtedy zacząć współpracę z specjalistą od SEO, który pomoże w poprawianiu pozycji na Google. Jeśli Twoja firma działa na terenie całego kraju to polecamy stworzyć podstrony które będą zatytułowane odpowiednio na wszystkie większe miasta. Z tym także może pomóc osoba specjalizująca się w pozycjonowaniu.


5. Czy teksty na Twojej stronie są unikalne?

Jednym z podstawowych błędów w tworzeniu stron, które później skutkują słabą pozycją na Google jest kopiowanie tekstów z innych stron. Narażone na to są najbardziej sklepy internetowe, które kopiują opisy od producentów. Najlepiej, jeśli wszystkie teksty na stronie są napisane przez Was (można to też zlecić osobie specjalizującej się w tym), a opisy do produktów przepisać od nowa. Skrypt Google nie jest głupi i będzie wiedział, jeśli teksty są kradzione nawet z kilku różnych stron. Wyszukiwarki zaklasyfikują takie strony jako nierzetelne co za tym idzie, mało wartościowe – takie strony nie są wyświetlane użytkownikom Google. 


Tutaj jest świetny przykład jak jeden z naszych klientów dodał wysokiej jakości post o  How to deal with campervan condensation?  Google bardzo lubi unikalne teksty które dobrze opisują dany problem grupy docelowej  


To tylko garstka najważniejszych powodów, dla których Twoja strona nie pojawia się od razu na Google. Istnieje jeszcze wiele technicznych aspektów, które należy sprawdzić, jeśli żadne z powyższych nie pasują do Waszego przypadku.